top of page

Uzay Çöpünü Çıkarma Zamanı

Dünya'nın yörüngesindeki önemsiz uydular,kullanılmayan parçalanmış atık uzay istasyon ve uydu parçaları diğer uydular ve bizim için risk oluşturabilir.. Girişimciler, mıknatıslardan oluşan robotik dokunaçlarla bunları toparlanmanın yollarını test ediyor.

ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ Tehlikeli uzay çöplerini ortadan kaldırmak için büyük bir mıknatısla donatılmış mini buzdolabı büyüklüğünde bir uzay aracı ya da kullanılmış bir roketi tuzağa düşürmek için bir dokunaç sürüsü gönderen yörüngedeki bir römorkör olabilir mi?


Her şey yolunda giderse, bunun gibi planlar, Dünya yörüngesindeki büyüyen metalik atık takımyıldızını ortadan kaldırmanın ilk adımları olabilir. NASA'nın tahminlerine göre , gezegeni çevreleyen en az 23.000 parça atılmış yük, roket gövdesi ve 10 santimetreden daha uzun diğer enkaz ve 1 ila 10 santimetre arasında değişen 500.000 daha küçük nesne var. Bunların hepsi saatte en az 18.000 mil hareket ediyor ve Dünya atmosferine yeniden girmeden ve yanmadan önce onlarca yıl havada kalabilir. Yörüngedeyken, ticari iletişim uyduları, bilimsel ve hava durumu yörüngeleri ve tabii ki şu anda yedi astronota ev sahipliği yapan Uluslararası Uzay İstasyonu için risk oluşturuyorlar .


2020'de, iki işlevsiz uydu , Pittsburgh'un yalnızca 40 fit yaklaşık 550 mil yukarısında birbirlerine vurmayı kaçırırken , 2009'da Sibirya üzerinde operasyonel olmayan bir Rus uydusu ve bir Iridium iletişim uydusu çarpıştı . Sonuç olarak, ulusal uzay ajansları ve ticari firmalar, daha kötü bir şey olmadan önce uzay nesnelerini süpürmek için hazırlanıyorlar. NASA'daki yetkililer kısa süre önce ticari uydu sağlayıcıları için çökmelerden nasıl kaçınılacağına dair bir el kitabı yayınladı ve bu ay ajans SpaceX ile bir anlaşma imzaladı.hem fırlatma hem de yörünge manevraları sırasında güvenliği ön planda tutmak. Anlaşma, bir tarafın uydularının diğerinin fırlatma sahalarına veya planlanan uzay aracı yörüngelerine park edilmemesini sağlamanın bir yoludur, bu da daha fazla enkaz oluşturacak çarpışmalara yol açabilir. SpaceNews'te yer alan yakın tarihli bir rapora göre, Pentagon ticari firmalara uzay çöplerini kaldırmak için tonla ödeme yapabilir .


Japonya'nın uzay ajansı JAXA ile işbirliği yapan Tokyo merkezli Astroscale, 22 Mart'ta manyetik bir uzay çöpü toplayıcısını başlattı.Astroscale demonstrasyonu tarafından Kullanım Ömrü Sonu Hizmetleri veya ELSA-d olarak adlandırılır. Proje iki uzay aracından oluşuyor. Bunlardan biri, mıknatısla donatılmış 386 kiloluk mini buzdolabı büyüklüğünde servis uydusudur. Diğeri, birbiri üzerine yığılmış birkaç pizza kutusu gibi şekillendirilmiş ve yuvarlak bir manyetik plakaya sahip olan 37 kiloluk daha küçük bir istemci uydusudur. İlk uçuşları, büyük uydunun daha küçük olanı ne kadar iyi takip edip yakalayabildiğini test etmek için tasarlanmış bir gösteri görevidir, bu da bir uygulama hedefi rolünü oynamaktadır. İkisi piyasaya sürüldüklerinde bağlandı, ancak tüm sistemler birkaç ay içinde kontrol edildiğinde, hizmet sağlayıcı istemciyi kendi yörüngesine bırakacak. Yerdeki operatörler onları bir buluşma noktasına yönlendirecek ve böylece daha büyük uydudaki mıknatıs, kendisini küçük uydudaki plakaya tutturacak kadar yaklaşacaktır.

Her iki nesne de sabit bir şekilde hareket ederken buluşmada her şey yolunda giderse, projenin ikinci aşaması, daha küçük makineyi yuvarlanan bir yörüngeye göndererek yakalamayı zorlaştıracak. Bir kez daha, daha büyük uydunun mıknatısı kullanarak onu bulması ve kapması gerekecek. Bu görev daha zordur ve potansiyel müşterilere Astroscale'in uzayda düzensiz bir şekilde hareket eden kalıntıları başarılı bir şekilde yakalayabildiğini kanıtlamak içindir. Bu ikinci yakalamanın ardından, iki uzay aracı ortak bir yörüngeye girecek ve Dünya'nın atmosferinde zararsız bir şekilde yanacak.

Astroscale sisteminin gelecek sürümleri, belirli bir şirketin ölü uydularını kaldırmak veya bir ticari veya uzay ajansının görevini tehdit edebilecek özellikle kalabalık bir alanı temizlemek için kullanılabilir. Ancak Astroscale'in bir uydunun diğerini yakalamasına izin vermek için mıknatıs kullanma çözümü, yalnızca uydu operatörleri şirketin manyetik plakasını uzayda giden bir çekici için bir römork bağlantısı eklemek gibi gelecekteki yörüngelere taktığında işe yarayacaktır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page